Informace o nás    

Vojkovická dechovka (dále jen VD) vznikla v roce 1933 (o vzniku kapely více v rubrice historie) a hraje doposud. Je to křesťanská kapela a je složena z amatérských hudebníku především členů církve Adventistů Sedmého Dne pod vedením kapelníka Miloše Bijoka. Kapela prošla několika změnami, především ve složení a repertoáru. V současné době je kapela složena z 15 členů (viz členové). VD hraje při různých příležitostech jako jsou například velké církevní konference a jiné velké či malé akce. S kapelou se také můžete setkat na pohřbech či naopak svatbách a v neposlední řadě můžete dechovku navštívit na jejich koncertech v ČR i v zahraničí (viz kalendář akcí).

Historie

Když zavzpomínáme a ponoříme se do doby před 75 léty Vojkovické dechovky (dále jen VD), jak vůbec vznikla a kdo přišel s myšlenkou ji založit, pak musíme vzpomenout jméno Josefa Bijoka a Františka Vrubela.

O tom, jak došlo k založení VD v roce 1933 Josef Bijok ve svých pamětech vypráví:

"Po křtu jsem začal vzpomínat, jak jsme kdysi společně s Františkem Vrubelem hávali i v kostele a snažili se tak svým způsobem chválit Pána Boha. Uvědomoval jsem si, že teď bych ho měl chválit více, a protože jsem stále miloval hudbu, zašel jsem za Františkem a řekl mu, že bychom spolu mohli založit dechovku. Nejdříve jsem se chtěl poradit s vedením církve, ale nakonec jsem od toho upustil. Můj přítel Fr. Vrubel mi řekl: "Pokud chceš založit kapelu, začni učit hrát mládež. Uvidíš, že ti v tom nikdo nebude bránit". Jak mi poradil, tak jsem i udělal.

Prozatím jsme byli dva hudebníci. Já jsem hrál na baskřídlovku, František byl basista, ale basu neměl. Nedávno před tím ji prodal. Každý z nás měl ale měl starou Es trumpetu, ktere jsme půjčili mladým chlapcům rodiny Šustkové a Rojíčkové. Karel Guziur si koupil starší křídlovku, Koloniční koupili svému synovi Jaroslavovi starší křídlovku a Já jsem začal učit chlapce hrát.

Tak se individuálně učili hrát asi půl roku.

Dalšímu začátečníku jmenem Kuča jsem koupil za 80 korun starý klárinet. František si půjčil basu a po půl roce jsme se snažili zahrát něco dohromady. I když byly nástroje na které jsme hráli opravdu staré a některé i opravované, přesto jsme byli rádi, že jsme meli na co hrát.

Na první zkoušce nás bylo sedm: Josef Bijok, František Vrubel, Krel Guziur, Čeněk Rojíček, Jan Kuča, Hynek Šustek a Jaroslav Koloničný.

První píseň, kterou jsem pro dechovku rozepsal byla "Proč ještě otálíš".

Druhá světová válka podstatně zasáhla do života VD. Posunuly se státní hranice mezi Polskem a Československem a někteří z hudebníku tak bydleli v Polsu. Také Vojkovická modlitebna zůstala na územi polska.

Naši nynější členové

Kisza Emil - 1 Trubka

Kisza Libor - 2 Trubka

Wiselka Jan - 3 Trubka

Kisza Benjamin - 3 Trubka

Kisza Martin - Baryton

Lanc Martin - 1 Klarinet, Alt saxofon

Švidrnoh Jiří - 3 Klarinet, Alt saxofon

Bijok Vladimír - 2 Klarinet, Tenor saxofon

Heczko Eduard - Doprovodná trubka

Koloničný Radek - Doprovodná trubka

Jindřich Mrázek - Tuba

Bijok Tomáš - Tuba

Lanc Tomáš - Bicí

Bijok Miloš - Doprovodná trubka, Kapelník

Vyhledávání

Kontakt

Vojkovická dechovka +420604607329

Aktuality ze světa hudby

V této rubrice nejsou žádné články.